Massaclaim van Triodos-certificaathouders mag doorgaan

Het is Triodos niet gelukt om een massaclaim van certificaathouders via de rechter te blokkeren. De rechtbank in Utrecht heeft de vordering van de bank – om te voorkomen dat claimorganisatie Stichting Tragedie Triodos namens zo’n 1.200 gedupeerden kan optreden – afgewezen.
De certificaten-zaak speelt al langer dan drie jaar. In de coronapandemie kwam de handel tijdelijk stil te liggen, omdat beleggers massaal van hun certificaten af wilden. In 2023 werd de handel heropend, maar wel tegen een veel lagere koers.
In januari dit jaar kwam Triodos met een schikkingsvoorstel van 10 euro per certificaat voor ontevreden certificaathouders. De deal kost Triodos alles bij elkaar zo’n €101 miljoen, waardoor de bank rode cijfers over het afgelopen jaar noteerde.
Een deel van de certificaathouders is echter van mening dat dat niet genoeg is, aangezien bij de herstart van de handel twee derde van de waarde verdampte.
Stichting Triodos Tragedie is zo’n partij die niet akkoord ging. De groep bereidt een massaclaim voor. De stichting zou bijna 1.200 certificaathouders tellen, die samen ruim 770.000 certificaten bezitten. Zij schatten de schade voor hun leden op een bedrag tussen de €49 en €70 miljoen – aanzienlijk meer dan de 10 euro per certificaat dus.
Nu heeft de rechtbank dus een streep gezet door de vordering van Triodos, waardoor de massaclaim alsnog doorgang kan vinden. De Stichting noemt het vonnis "een zeer gevoelige nederlaag voor de bank".
De rechtbank zal de vorderingen van de aangesloten deelnemers in het najaar inhoudelijk behandelen.